Instrukcje montażu systemów kominowych Brata Instrukcja montażu Brata Standard Instrukcja montażu Brata Uniwersal Instrukcja montażu Brata Turbo Instrukcja montażu Brata Premium Instrukcja montażu Brata Ferro

Szalunek tracony

Każdy komin niezależnie od sposobu jego wykończenia (otynkowany, oklejony płytką, struktonitem, czy obmurowany cegłą klinkierową) musi koniecznie być przykryty od góry płytą. Ma to zasadnicze znaczenie dla zabezpieczenia komina przed zgubnymi w skutkach działaniami warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim deszczu.

Niezabezpieczenie komina płytą przykrywającą skutkuje przedostawaniem się wody deszczowej bądź roztopowej do przestrzeni między wkładem ceramicznym a obudową kominową. Powoduje to namoknięcie znajdującej się wewnątrz wełny izolacyjnej, która z tego powodu traci swoje właściwości izolacyjne. Kolejnym przykrym skutkiem w przypadku długotrwałego oddziaływania wody wewnątrz komina będzie pojawienie się na jego ścianach mokrych plam.
 st01.jpg
W okresie zimowym z kolei nagromadzona w wełnie woda na skutek zamarzania może doprowadzić do popękania wkładu ceramicznego niemal na całej jego długości.

Aby uniknąć więc podobnych nieprzyjemności proponujemy stosowanie naszych gotowych płyt przykrywających. Jeżeli jednak z pewnych względów wykonawca lub inwestor zdecydują się na własnoręczne wykonanie takiej płyty z betonu, należy pamiętać o jednym równie istotnym szczególe.

Podczas wylewania płyty, beton nie może przedostawać się do omawianej wcześniej przestrzeni między wkładem ceramicznym a obudową kominową. Pojawienie się go tam skutkuje przymurowaniem wkładu do obudowy i w konsekwencji jego popękaniem w momencie podjęcia eksploatacji komina. Rozgrzewający się wkład na skutek naturalnych procesów rozszerza się. Z powodu jednak przymurowań proces ten jest zahamowany. Dochodzi wtedy do jego popękania.

Rozwiązaniem problemu w przypadku podjęcia decyzji o samodzielnym wylewaniu płyty przykrywającej jest zastosowanie naszego szalunku traconego.
 st03.jpg
Stosowanie szalunku:

  • eliminuje ryzyko zalania przestrzeni kominowej betonem,
  • pozwala uniknąć przymurowania wkładu do obudowy kominowej podczas czynności zalewania,
  • dzięki możliwości mechanicznego mocowania czyni pracę stabilną i bezpieczną, bez ryzyka obsunięcia się szalunku pod naporem betonu,
  • eliminuje konieczność stosowania kołnierza uszczelniającego,
  • dzięki odpowiednio dobranej średnicy daje możliwość natychmiastowego zamontowania stożka, zapewniając prawidłowy przepływ powietrza w kominie.

Szalunki tracone dostępne są w naszych magazynach.

© Brata Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk